تفاوت دوربین های مداربسته NVR و DVR

تفاوت دوربین های مداربسته NVR و DVR

در رابطه با دستگاه های DVR و همچنین NVR لازم است بدانید که هردوی این ها عملکردی یکسان دارند اما تفاوتی که می توان بیان نمود، به این صورت است که در نحوه و نوع عملکرد دوربین های آن ها تفاوت هایی به چشم می آید.

هردوی این ها به صورت کلی، وظیفه ضبط فیلم را بر عهده دارند.

همانطور که از نام آن ها مشخص می باشد، NVR مخفف کلماتی است که بیان کننده ضبط کننده ویدئویی شبکه ای می باشد و حتی آن را گاها با عنوان دستگاه ضبط کننده تحت شبکه شناسایی می کنند.

در مقابل آن نیز، DVR قرار دارد که دستگاه ضبط کننده ویدئویی دیجیتال می باشد و تفاوتی که می توان به وضوح بیان کرد، در نحوه پردازش داده های ویدئویی آن ها است.

در سیستم DVR، تمامی داده ها در دستگاه ضبط کننده مورد پردازش قرار می گیرند، در حالی که سیستم NVR، داده های خود را در دوربین آن رمزگذاری و پردازش می نماید.

سپس، تمامی آن داده ها را جهت پخش، به دستگاه ضبطی که وظیفه آن ذخیره سازی و مشاهده از راه دور می باشد، مورد ارسال قرار می دهد.

با توجه به این موضوع که دستگاه های نامبرده ، داده ها را به شیوه های متفاوتی اداره می نمایند، مشخصا نیاز دارند تا انواع متفاوتی دوربین را داشته باشند.

دستگاه های NVR نیز از دوربین هایی که تحت شبکه می باشند، پشتیبانی می کند و این در حالی می باشد که دستگاه های DVR نیز از دوربین های آنالوگ و همینطور آنالوگ اچ دی پشتیبانی می نماید.

شاید بیان کارکرد هریک از دستگاه های فوق به صورت جداگانه بتواند کمک بیشتری به این مسئله داشته باشد تا شما راحت تر تفاوت های آن دو را متوجه شوید.

 

تفاوت های کلی این دو نوع دستگاه با هم در موارد ذیل خلاصه می گردند که عبارت می باشند از:

  1. میزان انعطاف پذیری آن ها
  2. نحوه چگونگی پردازش تصاویر
  3. شکل پشتیبانی و ذخیره اطلاعات آن ها
  4. پهنای باند مصرفی موجود در آن ها
  5. کیفیت تصاویر
  6. نوع نصبی که هرکدام دارا می باشند.

 

کارکرد دستگاه DVR به چه صورت می باشد؟

همانطوری که متوجه شدید، دوربین هایی که در سیستم های DVR استفاده می شوند نیز دوربین های آنالوگ و آنالوگ اچ دی می باشند.

در مورد قیمتی که این دوربین ها دارند، لازم است بگوییم که از نظر قیمتی بسیار به صرفه تر از دوربین هایی می باشند که تحت شبکه قرار گرفته اند.

اما نکته ای که در این میان وجود دارد، این است که میزان انعطاف پذیری دستگاه های DVR جهت استفاده از انواع مختلفی از دوربین ها، بسیار پایین تر می باشد.

در سیستم DVR، دوربین ها نیز امواج آنالوگ را به ضبط کننده آن منتقل می کنند و پس از آن نیز پروسه پردازش تصاویر است که صورت می گیرد البته در این میان نیز DVRهایی جدیدا به بازار آمده اند که توانایی این را دارند تا تصاویر را بر بستر اینترنت ارسال نمایند.

از مهم ترین مزایای دستگاه های جدید، این است که میزان پیچیدگی آن ها نیز کمتر از دستگاه های NVR می باشد.

در دستگاه هایی که DVR هستند، لازم است تا هر دوربین به صورت مستقیم به ضبط کننده متصل شود، همچنین دستگاه، برق مورد نیاز دوربین ها را تامین نمی کند و برای اتصال هر دوربین، نیاز می باشد تا یک تقسیم کننده داشته باشیم که بتواند برق دوربین را تامین نماید.

در نهایت می توان گفت که در سیستم DVR نیز تصاویر مورد نظر از طریق کابل کواکسیال، مستقیما به دستگاه ضبط منتقل می شود، سپس تصاویر ضبط شده، پردازش می یابند.

 

کارکرد دستگاه NVR به چه صورت می باشد؟

سیستم هایی که مبتنی بر NVR هستند نیز تصاویر را بر روی دوربین های خود مورد پردازش قرار می دهند و به این ترتیب است که دوربین های مورد استفاده در سیستم NVR نیز بسیار مقاوم تر از دوربین های موجود در سیستم DVR هستند.

سیستم های نامبرده نیز از دوربین های IP استفاده می کنند که خود به تنهایی یک دستگاه مستقل جهت گرفتن تصاویر می باشد.

هر دوربین IP نیز از یک چیپ ست تشکیل شده است که توانایی این را دارا می باشد تا داده های ویدئویی را پردازش نماید و به دستگاه ضبط کننده انتقال دهد.

برخلاف دوربین های آنالوگ نیز می توان گفت که دوربین های IP معمولا از توانایی ضبط صدا و انتقال آن نیز برخوردار هستند.

هرچه دوربین های IP از نظر سخت افزاری قوی تر باشند، قابلیت های هوشمند و تجزیه تحلیلی بیشتری دارا می باشند.

سیستم های NVR را به طور کلی می توانیم از سیستم های DVR منعطف تر بدانیم و این به آن علت می باشد که دوربین ها لزوما به صورت فیزیکی به دستگاه ها متصل نمی شود و می بایست که در یک شبکه قرار بگیرند.

ضبط کننده های NVR نیز یک سیگنال دیجیتالی را از دوربین ها دریافت می نمایند و در این میان، کیفیت فیلم های ضبط شده نیز به همان میزان وضوح تصاویر دریافتی می باشد.

همینطور از آن جایی که این کابل ها هستند که سیگنال های صوتی را دریافت می نمایند، تمامی دوربین هایی که IP هستند نیز میکروفون دارند و توانایی دریافت صدا را هم دارا می باشند.

دستگاه DVR نیز دارای درگاه کواکسیال می باشد در حالی که NVR نیز پورت شبکه دارد.

 

تفاوت DVR با NVR چیست کدام بهتر است؟

حال مطمئنا این سوال در ذهن شما نقش بسته است که خرید کدامیک از دستگاه های NVR و یا DVR بهتر می باشد و لازم است برای محیط هایی که قصد راه اندازی دوربین های مداربسته دارید، از کدامیک از دستگاه های فوق بهره ببرید؟

تفاوت هایی که در بالا به آن ها اشاره نمودیم، بیان کرد که سیستم های تحت شبکه نیز بسیار انعطاف پذیر و هوشمند می باشند اما خب لازم است بدانید که این سیستم ها گران تر از آن یکی سیستم است.

بنابراین جهت این که انتخاب خود را انجام دهید، لازم است تا قبل از هر کاری نوع کاربری خود را انتخاب کنید و به آن نیز توجه کافی داشته باشید.

در صورتی که شما نیاز به یک سیستم مداربسته برای محیطی کوچک دارید، سیستم های آنالوگ و به عبارتی همان DVR می تواند نیازهای شما را پاسخگو باشد و به سیستم های گران قیمت نیز نیازی ندارید.

اما اگر به سیستم های نظارتی در محیط هایی همچون کارخانه ها و یا سازمان های اداری و فروشگاه های بزرگ نیاز دارید، می توانید از سیستم های تحت شبکه استفاده نمایید که قابلیت انعطاف پذیری بالایی در آن ها مشاهده می شود و همچنین می توان آن ها را نیز ارتقا داد، به همین دلیل، صد در صد شرایط بهتری از نوع دیگر دارند و می توانند عملکرد بهتری را برای شما رقم بزنند.

لذا با وجود تمام توضیحاتی که به شما ارائه دادیم، نیاز است تا قبل از ثبت سفارشات خود با شماره های مجموعه ما تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان فروش این مجموعه، به صورت دقیق با توجه به شرایطی که شما دارید نیز بهترین نوع دوربین مداربسته را به همراه دستگاه مرتبط با آن به شما معرفی نمایند تا بتوانید بهترین خرید را در این زمینه برای خود به همراه داشته باشید.

همچنین خرید دوربین و دستگاه های فوق، به این صورت است که می توانید به صورت آنلاین هم آن را به ثبت برسانید و خرید خود را در این زمینه قطعی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید